Seo dersleri, ders 8 – Search Console kullanımı. - Web bulutu

Seo dersleri, ders 8 – Search Console kullanımı.

search console kullanımı anlatım

Bir seo derslerinden daha hepinize  merhaba. Artık orta düzeyde  seo derslerine  geçmiş bulunmaktayız. Bir önceki yazımızda  google  servislerinden  olan “google site ekleme” dersini elimden  geldiğince  anlatmaya  çalışmıştım. Bu yazımda  ise, web master  tools içerisinde  en çok kullanılan ve google’ın yine bize sunmuş olduğu nimetlerden birisi olan “search console” kullanımını resimli olarak  anlatmaya  çalışacağım.

Google search console’u kullanmak için ek bir üyelik ihtiyacı yoktur, gmail hesabınızla kullanabilirsiniz.

Öncelikle google search console ile  neler  yapabiliriz?

En önemlilerine kısaca  biz göz atalım;

  • Site haritası ekleme.
  • Web sitelerinden gelen backlinkleri görüntüleme.
  • Mobil kullanılabilirlik denetleme.
  • Web sitesini ülke olarak hedefleme.
  • Google dizin durumu.
  • Web sitesinde  en çok kullanılan anahtar kelimelerin analizi.
  • Google dizininden istenmeyen url kaldırma.
  • Web sitenize hangi anahtar kelimeler ile  google’dan ziyaretçi gelmiş öğrenme.
  • Web sitesindeki tüm dahili bağlantıları görüntüleme.

Bu liste belki de  en çok kullanacaklarınız  olacak, daha bir çok araç yine  search console içerisinde  sizleri bekliyor.

 


Search Console’a giriş ve web sitemizi doğrulama;

Buraya  tıklayarak, search console sayfasını  açalım  ve web sitemizi ekleyelim.

google-console-web-sitesi-nasil-eklenir
google-console-web-sitesi-nasil-eklenir

 

Web sitesini ekledikten sonra  sizden doğrulama  yapmanızı isteyecektir. Bunun için  en basit 2 yöntem vardır; birincisi dosyayı indirerek ftp’den  yükleyin  ve sayfanızı search console’dan “Doğrula” seçeneğini seçin. 2. yöntem ise, “alternatif yöntemler” sekmesinden “meta” kodları sayesinde  doğrulama  sağlayın.  Doğrulama  başarılı olduğunda, google serach console’u kullanmaya  başlayabilirsiniz.

Önemli not: Web sitenizi eklerken, hem “www ” ile ekleyin,  hem de www  olmadan  ekleyin. İkisi içinde  farklı doğrulamalar yapacağınızı ve verilerinin  farklı görüneceğini unutmayın. 2 ayrı mülk gibi işlem görecektir.


 

Search console – Site haritası ekleme;

WordPress site haritası ekleme

Eğer wordpress kullanıyorsanız işiniz  daha da  kolaydır, ilk olarak  bir sitemap eklentisi ile kendi sitemap adresinizi oluşturmanız gerekmektedir. Eğer  bildiğiniz bir wordpress sitemaps eklentisi yoksa, benim kullandığım eklentiyi tavsiye ederim. Buraya  tıklayarak  indirebilir, kurulum yapabilirsiniz. Kurulum bitikten sonra,  Ayarlar> XML-sitemap Bölümünden dilerseniz  eklentiyi özelleştirebilirsiniz. Bizim kullanmamız gereken  buradan  .xml adresimizi almak olacaktır. Bu da  en üstte yer almaktadır onu kopyalayın ve search console’a geri dönün.

Şimdi sol menüden  Tarama > Site haritaları > Site haritası ekleme test etme (sağ üst köşe) , açılan kutucuğa  .xml linkimizi ekledikten sonra  “gönder” diyerek  site haritamızı başarılı bir şekilde  yüklemiş oluyoruz.

 

Html Template için site haritası ekleme

Her hangi bir CMS sistem kullanmayıp html olarak sayfalarını yayınlayan kişilerin işi bu kadar kolay değil malesef.  Kendileri bir sitemaps oluşturmak zorundalar aslında,  ama  bunu  biraz hafifletmek için  bazı servislerden yararlanabiliriz. Bununla alakalı internette  bir çok servis mevcut ben size bir tanesini tavsiye edeyim, Buraya  tıklayarak siteye girin ve web sitenizi  starting URL kısmına  yazın, ardından sitemaps oluşturucunun verdiği sonuçlar  arasında; tüm dosyaları indirerek(All sitemaps in a single ZIP file)  ftp adresinize  yükleyin, Adres çubuğuna  siteadi/sitemap/sitemap.xml  gibi sitemap dosyası neredeyse artık, onu test ederek  çalışır durumda  olduğuna  emin olun. Daha sonra  sitemaps  adresinizi  google search console’a ekleyin.


 

Search console –  Web sitelerinden  gelen backlinkleri görüntüleme;

Google Search console’un en sevdiğim uygulamalarından  birisi ise, web sitemize  verilen harici bağlantıları görüntülemektir. Bu harici  bağlantılar Web sitemizin adının geçtiği, alıntılandığı, youtube hesapları, gibi web sitemize  bağlantı vermiş tüm linkleri kapsamaktadır.

Arama trafiği > Sitenize bağlantılar kısmına girerek, tüm backlinkleri listeleyebilir ve üzerine   tıklayarak bağnlantı adresine  gidebilirsiniz. Search console hesabınız yeni ise, veriler  görüntülenemeyebilir  unutmayın.


Search console – Uluslar arası hedefleme;

Web sitenizin google  aramalarında en çok hangi ülkeye önem verdiğinizi belirtebilirsiniz. Bunu yapmak diğer ülkelere  kısıtlama  getirecektir demek değildir. Sadece  belli başlı bir ülkeyi ön plana  çıkarırsınız.

google-search-console-ulke-hedefleme
google-search-console-ulke-hedefleme

 

Resimde  olduğu gibi ilgili bölüme girin ve “ülke”  sekmesinden, hedeflenecek ülkeyi seçin. İkinci ayar ise, “dil” sekmesidir, bu da  web sitesinin genel dilini belirtir. Ben hreflang etiketini yeni eklediğim için henüz sonuçlara  yansımadı. Siz de aşağıdaki kodu  head bölümüne  ekleyerek, dil seçeneğini  tamımlayabilirsiniz.

<link href='https://www.webbulutu.net/' hreflang='tr' rel='alternate'/> 

 


 

Search console – Dizin durumu;

Web sitenizin kaç tane index’i olduğunu, hangi tarihler arasında  ne kadar sayfanızın indexlendiğini görebileceğiniz bir bölümdür.  Fazla  bir detayı yoktur, saf  index bilgisini sunmaktadır.

Google dizini > dizin durumu  bölümünden ilgili kısıma  gidebilirsiniz.


 

 

 

Search console – Anahtar kelime  analizi;

Seo derslerinin en önemli detaylarının birisi bu uygulamadır işte. Daha önce Anahtar kelime  analizi konusunda  sizlere  google’ın trend  servislerinden  bahsetmiştim. İlgili konuya  gitmek isterseniz  buraya tıklayabilirsiniz. Servisimizi kullanmaya gelirsek;

Google dizini > İçerik anahtar kelimeleri – Bölümüne tıkladıktan sonra karşımıza  bir liste dökülecek. Benim sonuçlarım aşağıdaki gibidir;

google-search-console-anahtar-kelime-araci
google-search-console-anahtar-kelime-araci

Listenin amacı kısada şudur;  Web sitesindeki tüm içerik taranır ve en çok kullanılan anahtar kelimelerin analizi dökülür. Bu anahtar kelimeler, Kod bloklarından, makalelerden, resim dosyalarından ve aklınıza  gelebilecek en ufak detaylardan  bir araya  gelmiştir. Web sitesinin belli başlı anahtar kelimelerde  google  sıralaması alması ve  hedeflenen kelimeye “ne kadar odaklanılmış”  olduğunu görebileceğiniz güzel bir analytics verisidir. Seo uzmanlarından  en çok kullandığı araçlardan  birisidir.


 

 

Search console – Google dizininden istenmeyen url kaldırma;

Bazı sayfalarınızı  google dizininden  geçici olarak veya tamamen kaldırma ihtiyacınız  olabilir. Bir örnek veremeyeceğim ama  böyle bir servis varsa, demek ki ihtiyaç var  diye  düşünüyoum 🙂

Google dizini > URL’ leri kaldır –  Bölümümünden  “Geçici olarak gizle” butonuna tıklayıp, gizlenmek istenen url yazılır.  Daha önce  deneme  fırsatım olmayan  bu bölüm için  daha fazla  detaya  giremeyeceğim üzgünüm.

 


 

 

Search console – Arama Analizi analytics;

Görünüş itibariyle google analytics (daha sonraki derslerde anlatılacak) servisinin mini versiyonuna  benzeyen bu uygulama da oldukça  işinize yarayacak türden.

Arama trafiği > Search analytics – bölümüne girdiğimizde bizi sayfa  görüntülemeleri ve  tıklama  listeleri karşılıyor.

 

Buradan  sayfamızın kaç tıklama aldığını, kaç kere sayfa gösterimi yaptığını, hangi ülkelerden giriş yapıldığını, hangi cihazlardan  bağlanıldığını ve konumlarına kadar geniş bir bilginin sunulduğu bu bölüm aynı zamanda  google’da  hangi kelimelerden  web sitenize ziyaretçi geldiğini, kaç kere tıklandığı gibi sonuçları da bizlere  sunmakta.

google-search-console-arama-analizi-analytics
google-search-console-arama-analizi-analytics

 


 

 

Search console – Dahili (iç seo) bağlantıları görüntülemek;

Arama trafiği > Dahili bağlantılar –  Bölümünden  ilgili kısıma  girerek, web sitesinde  bağlantı özelliği taşıyan tüm linkleri görüntüleyebilirsiniz. Bu linklerin  tamamının  google’da  bağlantı oluşturduğunu untumayın. Bu linkler  arasında  güzel bir yapı oluşturursanız eğer, anahtar kelimeleri kullanmaya çalışırsanız, iç seo’yu başarılı bir şekilde  yapmış olursunuz. 

 


Bir google servisi olan Search Consoleun uygulamalarını  elimden  geldiğince  anlatmaya çalıştım. Ve daha bir çoğu sizin kullanarak öğrenmenizi bekliyor. Hepsini aynı konuya  sığdırmak zor olduğu için genel bir seçmece ile  uygulamaların anlatımına  değinmeye çalıştım. Umarım bu yazım birilerine  faydalı olmuştur, görüşmek üzere.
Web bulutu

Bir önceki yazımız olan Seo dersleri, ders 7 - Siteyi google'a ekleme. başlıklı makalemizde google adres ekle, google site ekle ve Seo hakkında bilgiler verilmektedir.


1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.