Seo dersleri, ders 4 - Headings etiketlerinin önemi. - Web bulutu

Seo dersleri, ders 4 – Headings etiketlerinin önemi.

başlık etiketleri seo dersleri

Seo derslerinin bir başka önemli konusu da, heading yani başlık etiketleridir. Bu başlık etiketleri h1,h2,h3,h4,h5 ve h6 olmak üzere toplam 6 adetten oluşur.


Sıralamasına göre önemi ise, h1 etiketi web sitesindeki en önemli başlığı tanımlarken, h6 ise en önemsiz olarak işlem görür. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta ise; adından da anlaşılacağı gibi bir “başlık” etiketi kullanılmışsa, o başlık bir yazıya yani bir paragrafa ait olmalıdır, daha da açarsak konuyu, her “h” etiketinin altında “p” etiketleri arasına alınmış bir paragraf olması daha sağlıklı olacaktır. One page sitelerde, başlık etiketlerinin tamamının en az 1 defa kullanılması ve altında uzun veya kısa paragraf etiketi içerisine alınmış yazılar olmasını tavsiye ederim.

Yanlış kullanımı;

Heading etiketlerinin tamamı google açısında oldukça faydalı olunca insanlar bunu abartarak yanlış kullanmaya başladılar, internet sitelerinde gezerken fark ettiğim bir kaç yanlışı sizlere aktarmak istiyorum.

1. Top,nav,sidebar, footer menüleri “H” etiketleri ile oluşturulmaz.
2. Her Heading etiketinin altında kısa paragraf olmadan kullanılması önerilmez.
3. Paragraf etiketi amacıyla kullanılmaz (uzun yazıları bu etiket içine almak gibi).
4. H1 etiketleri sıralı bir şekilde  peşpeşe kullanılmaz.


 

ÖNEMLİ!

H1 etiketinin google aramalarında ekranda göründüğünü ve sizi üst sıralara taşımak için en önemli etkenlerden birisi olduğunu unutmayın.

seo-dersleri-ders4-heading-kullanimi
seo-dersleri-ders4-heading-kullanimi

Bir başka blog yazımda görüşmek üzere 🙂

Web bulutu.

Bir önceki yazımız olan Seo dersleri, ders 3 - İmage optimizasyonu. başlıklı makalemizde fotoğraf seo, img etiketi kullanımı ve img optimizasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.


5 Comments

  1. paylamnz ok gzel teekkr ederim sitenizdeki farkl birka makaleye daha baktm gerekten zenerek yazyorsunuz.benimde indirking.com adnda sitem var zamannz olursa siteme beklerim 🙂

    1. Çok teşekkür ederim 🙂 Web sitenizi biraz inceledim ve gayet başarılı buldum, tebrikler. Kolay gelsin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.