Php kullanmadan Html ile boş form kontrolü - Web bulutu

Php kullanmadan Html ile boş form kontrolü


Bu yazımda sizlere inputların aldığı özelliklerden birisi olan required=”required” kullanımından bahsedeceğim.

İletişim formları olsun, üye girişleri olsun formlar web sitelerimizde sıkça kullandığımız bölümlerdir. Örneğin bir iletişim formumuz olsun ve kullanıcıdan doldurulması istensin. Bazı bölümlerin boş olarak gelmesi bizim istediğimiz bir olay değildir. Bunu engellemek için php veya  js  kodları kullanırız, peki ya php veya js’den anlamıyorsak? o zaman html5 ile  gelen bir input özelliği bu derdimize  çare olmakta 🙂

Bir de  şunu da eklemeden yapamayacağım, php ile form kontrolu sağlanmış ise, bu özelliği de kullanmaya gerek var mıdır? bence evet! Çünkü formları php ile kontrol ediyorsak eğer, kullanıcı formu “gönder” dediğinde  form bilgileri sunucuya gider ve boş olduğu  görülürse, ekrana hata yazısı yazdırır. Yani  Bir formu aynı anda  yüzlerce  kişinin kullandığını varsayarsak (neden olmasın) her form kontrolünde, sunucuya aynı anda  yüklenme  olacaktır ve bu da web sitemizin  yavaşlaması demektir.

Html5 ile gelen bu form kontrol özelliği sayesinde, daha formu sunucuya göndermeden tarayıcı üzerinde kontrol ettiği için,  web sitemiz açısından  son derece  faydalıdır. Bence kullanın ve  bir nebze olsun sunucunuzun ve ya  hostinginizin yükünü hafifletin.

kullanım şekli;

<input name="ad" required="required" type="text" placeholder="Adınız..." />

 

Kolay Gelsin!

Bir önceki yazımız olan Responsive layout (Div Düzeni) Bölüm-1 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


3 Comments

  1. evet güzel özellik, peki şöyle düşünelim bu formda boş olan yerler bize hiç gelmemesi için ne yapabiliriz. Yani formu dolduran kişi atıyorum adres kısmını boş bıraktı bu kısım bana boş olarakta gelmesin yani hiç gelmesin bunu nasıl yaparız ?

    1. Bunu cevaplamam için formu ne amaçla kullandığını öğrenmem gerek. Eğer mail göndereceksen, basit bir if kontrolü ile yapabilirsin. post edeceksen de, veritabanına kayıt edilmesi için boş da olsa bir değer ataman gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.