Php ile iletişim formu yapımı (Tek sayfada ve ayrı sayfada form kontrolü) | Web bulutu

Php ile iletişim formu yapımı (Tek sayfada ve ayrı sayfada form kontrolü)

php dersleri

Bu yazımda sizlere çalışan php iletişim formu yapımını göstereceğim. Öncelikle 2 çeşit olarak örnek sunacağım; birisi ayrı sayfada form kontrolü olacak (gonder.php), Diğeri ise aynı sayfa üzerinden tüm işlemleri halledeceğiz.

Öncelikle ayrı sayfada gönderim yaparak başlayalım işe…

Hızlı bir şekilde inputlarımızı olşturalım…

Burada dikkat edilmesi gereken; her inputa “name” ozelliği atamak ve türkçe karakter kullanmamaktır. ikinci dikkat edilmesi gereken ise, formun gönderim methodunu “post” olarak ayarlamamızdır. Bir de “get” methodu olarak kullanılan şekli var ama post methodu daha güvenlidir unutmayın..


index sayfamızda inputlarımızı kendimize göre yaptıktan sonra, sıra geldi action=”gonder.php” olarak tanımladığımız formun gideceği “gonder.php” sayfasını yapmaya..


Ad: $ad 
Soyad: $soyad
E-posta: $email

Mesaj: $mesaj
"; #maile dahil edilecek içerik değişkeni yazıldı. if ($ad=="" or $soyad=="" or $email=="" or $mesaj==""){ echo "Lütfen formdaki boş alanları doldurunuz!"; echo "
"; echo 'Geri Dön'; }else { $gonder=mail($kime, $konu, $icerik, $headers); if ($gonder){ echo "Mesajınız başarılı bir şekilde ulaştı"; }else { echo "mesajınız gönderilirken sunucu taraflı hata oluştu.."; } } #mail başarılı bir şekilde gönderildi.. /*Webbulutu.net*/ ?>

Sıra geldi Tek sayfada işlemleri yapıp, maili göndermeye ve hatta ekrana başarılı/hatalı mesajları yazdırmaya.

Bunun için if() sorgusunu kullanacağız. Mesaj gönderilmişse burası işleme alınsın, gönderilmemişse burası işleme alınsın gibi bir algoritma kullanacağız..

Ben ilk başta php kalıbımızı göstermek istiyorum ki, sizler düzenlemede sıkıntı çekmeyin..


 

Hazır kodları da aşağıdadır, Güle Güle kullanın..

Ad: $ad
Soyad: $soyad
E-posta: $email

Mesaj: $mesaj
"; $gonder=mail($kime, $konu, $icerik, $headers); if($_POST){ if($ad=="" or $soyad=="" or $email=="" or $mesaj==""){ echo 'Lütfen Formda boş alan bırakmayınız!

Geri Dön'; }else echo '*Mesajınız başarılı bir şekilde gönderildi! En kısa sürede size dönüş yapılacaktır..'; }else { echo ''; } #mail başarılı bir şekilde gönderildi.. /*Webbulutu.net*/ ?>

2 Comments

  1. merhaba,
    Ben yeni yeni html öğrenmeye çalışıyorum. iletişim formu kodlarını aldığımda biçimsiz görünüyor ve mail göndermiyor. İletişim formunu içeren çalışmayı rar dosya olarak gönderebilir misiniz? yani ben sıkıştırılmış olan dosyaları çıkarıp açtığımda iletişim formunu göreyim ve mail gönderir durumda olsun. şimdiden teşekkürler.

    1. Merhabalar, bootstrap kullanarak hazır formlara ulaşabilirsiniz. Bir diğer önerim ise, ufak fiyatlara hazır iletişim scriptleri satılmakta, onları alarak fazla uğraşmadan kurulumunu yapabilirsiniz. Ben işin teknik kısmını gösterdiğim için tasarımı pek önemsemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir