Link yapılarının seo'ya uygun hale getirilmesi - Web bulutu

Link yapılarının seo’ya uygun hale getirilmesi

wp seo uyumlu link nasıl yapılır

Link yapılarının Seo’ya uygun hale getirilmesi, seo konularında en önemli adımlardan  birisidir. Link yapıları bizim arama  motorlarında kelime bazlı daha hızlı yükselmemizi sağlayacaktır. Örneğin “anahtar”  kelimesinde  arama  yapılmışsa ve sizin buna  uygun bir link yapınız  varsa sonuçlar arasında  kesinlikle yerini alacaktır. Sıralama konusunda domain ve backlink gücünüze bağlı olaraktan ilk sayfalarda  veya ilk 20 içerisinde  kısa  sürede  yerinizi alabilirsiniz. Tabi ki bu sıralama anahtar kelimenin rekabetine göre  değişmektedir. Rekabeti olmayan veya ilk defa kullanılmış bir kelimede direkt 1. sıraya yerleşeceğiniz gibi, rekabeti yüksek kelimelerde ise 10,11,12 sayfalarda da  çıkma şansınız  bulunmaktadır. Tabi bu link yapıları tek başına  yeterli değildir wordpress seo konusunda  ilerleyen yazılarımızda içeriklerle link yapılarını uyumlu kullanmayı ve yükselme konusundaki başarımızı arttırmayı göreceğiz.

Link yapıları genel olarak nasıl olmalı?

Link yapılarının nasıl hazırlanması gerektiği konusunda  en önemli işlem belki de  “kısa” yapılar kurmaktır. Linkte gereksiz uzunluklar ve daha fazla  anahtar kelimeler eklemek anlamsız ve başarıyı düşürücü bir etken olacaktır. Diyelim ki “beyaz ayakkabı”  kelimesinde başarılı olmak istiyorsunuz ve bunun için bir yazı hazırlamaya başladınız. Yapmamanız gereken uzun link yapılarından  uzak durmaktır, örneğin “en güzel beyaz ayakkabı” “en ucuz fiyata beyaz ayakkabı”   gibi linkleri gereksiz yere uzatmak hatalı bir uygulamadır. Eğer bu tarz kelimelere yüklenmek istiyorsanız bunu farklı bir yazıda uygulamaya geçiriniz veya içerik kısmında  bu anahtar kelimelere  bolca ve abartmadan yer verebilirsiniz.

Seo uyumlu linkler (sef url)

WordPress bu konuda işinizi oldukça  kolaylaştırmaktadır. Sef url kısaca kelimeler ve karakterlerden oluşan seo uyumlu link yapılarıdır. Sistemler sef url kullanmadığı zaman anlamsız linkler yaratırlar. örneğin “anasayfa.php?id=117” gibi link yapıları ile konular yayınlanmaktadır. Bu seo açısından oldukça zararlı bir uygulamadır. Neyse ki wordpressin içerisinde  sef url mevcut ve bunu daha da  iyi bir şekilde  kullanmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 

WordPress seo link ayarları ve açıklamalar

WordPress yeni kurulduğu zaman linklerde gün, ay veya yıl olarak detaylı bir link yapısıyla gelerek, linklerin gereksiz yere uzun olmasını sağlamaktadır. Biz bunu en kısa olacak şekilde  yapacağız. Ayarlar>kalıcı bağlantılar kısmına  giriyoruz ve ayarlarımızı aşağıdaki gibi yapıyoruz.

 

Bu şekilde ayarlarımızı kaydettiğimiz zaman seo url kısmını en iyi derecede  kullanmış oluyoruz. Bir de son zamanlarda anasayfa.html, ornek.html  gibi “html”  uzantıların seoya etkisi olduğundan bahsedilmektedir. Bu kesinlikle yanlış bir algıdır. Link yapılarının sonuna html uzantısını getirmek php bir yapıyı html yapmayacaktır. Ayarlar kısmındaki özel yapı kutucuğundan bunu kolaylıkla yapabilirsiniz fakat bu kadar kolay bir işlemle, google’ı kandırabileceğinizi düşünmüyorsunuz umarım? 🙂 Yine de  konunun yeterince  açıklayıcı olması adına bunun nasıl yapıldığını da hemen gösterelim.

Üstteki gördüğünüz ayarları uygular ve kaydederseniz “siteadi/kelime.html”  gibi bir link yapısına  sahip olmuş olacaksınız fakat yine söylüyorum bu tavsiye ettiğimiz bir link yapısı değildir 🙂 Bu işlemleri yaptıktan sonra  artık linkleriniz daha kısa ve seo uyumlu bir hal alacaktır. Bu arada  bu işlemlerin wordpress kurulumundan kısa  süre içerisinde  yapılması tavsiye edilmektedir.

WordPress seo konusundaki ilk dersimiz olan “Link yapılarının seo’ya uygun hale getirilmesi” konusunu işlemiş  olduk diğer konuları da  takip ederek seo konusundaki başarılarınızı arttırabilirsiniz, iyi çalışmalar 🙂

Web bulutu

Bir önceki yazımız olan WordPress seo giriş başlıklı makalemizde Seo, seo dersleri ve wordpress seo hakkında bilgiler verilmektedir.


9 Comments

  1. burada önemli olan bir nokta da, bu ayarları en başta yapmak. 5000 içerik girdikten sonra böyle bir konuya gelip aa şunu düzelteyim der de kalıcı bağlantılar ile oynarsanız siteyi tepe taklak edersiniz.

    1. Sonuna kadar haklısınız. Bu ayarların en başta yapılması gerekmektedir. İçerikler güzel konumlara geldiğinde ayarlarda değişim yapılırsa, google tarafında tüm linkler 404 döndürür ki siteyi öldürür.

  2. işme oldukça fazla yaradı bu tarz güzel makaleleri bekliyoruz sizden 🙂

  3. Değerli bilgiler için teşekkürler. Her zaman yeni bir site açtığımda ilk yaptığım işlem budur. Böylesine berrak bir anlatım gördüğüme sevindim İyi çalışmalar.

  4. Tek solukta okudum desem yalan olmaz gerçekten çok başarılı bir yazı olmuş ve çok fazla bilgi barındırıyor içerisinde kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

  5. genellikle çok uzun marka ya da adres isimleri akılda kalmıyor. kimse günlük hayatta örneğin webbulutu.net diye marka ismi kullanmaz. kısa içerikler her zaman daha kalıcıdır. bilgilendirme için teşekkürler

  6. Güzel bir anlatım olmuş. Anlattığınız yöntemleri denemeye çalışacağım.
    Paylaşımınız için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.