Google İndex almama sorunu | Görsel index sorunu. - Web bulutu

Google İndex almama sorunu | Görsel index sorunu.

Google index almama sorunu

Google index almama sorunu kasım  ayı itibariyle başlamış bulunmakta. Kendi sitelerim de  dahil olmak üzere, hem index alma sorunları yaşamaktayız, hem de görsel indexlerin arama sonuçlarında  çıkmaması mevcut. Google’ın algoritma değişikliğine gittiği söylendiği şu günlerde web siteleri arama sonuçlarında çıkmadığı gibi, büyük oranda sıralama dalgalanması da mevcut. Türkiye’nin neredeyse en tanındık seo firmalarının da darbe yediği haberleri dolaşmakta olduğu şu günlerde, backlink alımı konusunda biraz ara verilmesini tavsiye ederim.

Google index almaması konusunda neler yapılabilir? 

Aslında  böyle durumlarda  sabırlı olmak en iyisi gibi dursa da, yapılabilecekler konusunda  birkaç fikir sunabilirim.

 1. Site haritanız yoksa, yeni bir xml site haritası edinin ve google search console’dan ekleyin.
 2. Site haritanız varsa, console’dan tekrar gönderin.
 3. Web sayfalarınızı manuel olarak console’dan “google gibi getir” bölümünden ekleyin ve yükleniyor ibaresi dolunca dizine gönder seçeneğini seçin.
 4. İmage site haritanız yoksa eklenti kısmından ekleyin ve size verdiği .xml uzantılı site image map’i console’dan ekleyin ve gönderin.
 5. Videolar için site haritası ekleyin ve console’dan ekleyin.
 6. Mobil için site haritası oluşturun ve console’dan ekleyin.
 7. Backlink alımını durdurun.
 8. Bu durumu kafanıza takmayı bir köşeye bırakın ve içeriklerinizi özgün bir şekilde  girmeye çalışın.

WordPress  site haritası eklentisi için buraya tıklayın.

WordPress resim haritası  eklentisi için buraya tıklayın.

WordPress video haritası eklentisi için buraya tıklayın.

WordPress mobile site map eklentisi için buraya tıklayın.

 

Bunları yaparsanız elbette size faydası olacaktır. Son olarak seo kursları veren ve bu alanda deneyim sahibi olan Fatih GÖK hocamın, Google algoritma değişikliği yazısını da  okumanızı tavsiye ederim.

Bir önceki yazımız olan Reddit kalıcı ve ücretsiz backlink başlıklı makalemizde backlink, backlink seo ve bedava backlink hakkında bilgiler verilmektedir.


14 Comments

 1. Çok sağolun hocam günlerdir kafayı yiyicektim sitem google’da bırak ilk 10 sayfayı, gözükmüyordu bile. Ama şimdi bu problemi sayenizde aştım. Tekrar çok teşekkürler

 2. Hocam yazinizdan sonra icime su serpildi resmen. Kac gündür google sitemi indexlemiyordu artik sabirli olup bekliyecem.

  1. Siteniz yeniyse indexleme ilk zamanlar yavaş olacaktır. Yukardaki eklentilerden birkaçını ekleyin ve search console’dan gönderin 🙂 İyi çalışmalar.

 3. Merhabalar. Bir gün içinde google dizine eklenmiş 2bine yakın görsellerin tamamı silindi. Sadece logo indekste:) Ağlanacak halime gülüyorum malesef. Şimdi image için site haritası gönderdim. Bakalım neler olacak. Bu arada sorunun kaynağını emin olmamakla birlikte CDN kullanmaya başladığım için düşünüyorum.

  1. CDN ile farklı bir siteden çekilen dosyalar, farklı bir siteye aitmiş gibi görünebilir. Daha önce cdn kullanmadım ama bu sorununun ondan kaynaklandığı ortada. Sonuçta ban yeme gibi bir durum yok ortada, olsa tüm indekslerin uçurulurdu. Bu konuda yardımcı olamayacağım kusura bakmayın 🙂 iyi çalışmalar.

 4. Sitemiz responsive temaya sahipse mobil sitemap kullanmamıza gerek var mı ki? Resim haritası eklentisini kullanıyorum ama çok uzun süredir güncelleme gelmedi acaba düzgün çalışıyor mu ondan da endişeliyim zaten.

  1. İmg sitemap’in tema ile bi alakası yok açıkçası. Eğer görsel ağırlıkla bir siteniz varsa, kesinlikle kullanmalısınız. Ben sürekli kullanıyorum ve faydasını gördüğümü söyleyebilirim. Tabi bu resimlerin indexlenme hızını arttıracaktır, resim optimizasyonları seo için daha faydalı olacaktır.

 5. Merhaba Birkaç gün öncesine kadar sitem 2 dakiakda index alıyordu. Şuanda ise 3-5 saatte indexleniyor. ne yapmam lazım yada birşey yapmam gerekli mi. Bu arada Yazınız için Teşekkürler

 6. bende şuan index konusunda problem yaşıyorum sanırım sitemap eklentim de bir problem var bende Google Sitemap kullanıyorum ancak bir faydasını göremedim devamlı yüksek içerik var diyor ama bakalım başka bir eklenti deneyeceğim teşekkürler bilgi için

 7. Sitemi google gibi getir yaptığımda HATA diye bir uyarı veriyor. Bu uyarı neyden kaynaklı ve nasıl düzeltebilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.