Domain ne zaman boşa çıkar. - Web bulutu

Domain ne zaman boşa çıkar.

domain ne zaman silinir

Domain ne zaman boşa çıkar konusunu elimden  geldiğince  sizlere aktarmaya  çalışacağım. Bilgiğiniz gibi alan adları yıllık olarak satın alınır ve  kullanılır. Süresi dolan domainler yenilenmedikleri zaman, alan adını barındıran firma tarafından  belli bir süre daha   tutularak, domainin uzatılmaması durumunda işlemi sonlandırır ve  başkalarının satın almasına olanak sağlar. Her firma süresi dolan domaini belli bir zaman daha  bünyesinde  barındırır. Bu zaman firmalara  göre  değişse de  genelde 50 ile 70 gün arasında  değişmekteedir.

Alan adlarının uzantılarına  göre  domainlerin belli düşme saatleri vardır. .com uzantılı domainler  türkiye saati ile 21.00 ile 22.00 arasında boşa çıkma işlemleri uygulanır. .net uzantılı domainler ise, türkiye saati ile, 20.00 / 21.30 saatlerinde  arasında  boşa çıkar ve  yeni satın almalara  açık hale  gelir. .org uzantılı domainlerde  boşa çıkmalar  daha erken saatlerde  gerçekleşir, türkiye saati ile 16.00 / 18.00 saatleri arasında  işlemler  tamamlanır.

Süresi dolmuş fakat 2 aylık bekleme sürecine girmiş bir domain varsa  elinizde, firmaların değişken cezalarına tabii tutulur. Bunlar  çok yüksek rakamlar değildir elbette ama domain sürelerinin takibin yapılması ve hatta uzun yıllar satın almakta fayda vardır.

 

Bir önceki yazımız olan Google adWords reklamlarında başarılı metinler yazmak başlıklı makalemizde adwords, google adwords ve reklam hakkında bilgiler verilmektedir.


10 Comments

  1. Merkezi yerde dükkan sahibi olmak firmanız için ne kadar önemliyse, kaliteli bir domain de internet projeniz için o kadar önemlidir.

  2. Sıkı takip ettiğim bir sağlık blogu var kesin boşa çıkma zamanını kestirebilir miyiz?

    1. Kestirebilirsiniz, backorder’a düştüğü zaman birden fazla siteden backorder yapmanız yerinde bir davranış olacaktır, gerisi kısmet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.