Php While döngüsü | Web bulutu

Php While döngüsü

php dersleri

Birden fazla işlemi yapmak ve dizelerle çalışmak için while döngüsünü kullanırız. Bu döngü bir koşula bağlı olarak ekrana  çıktı verir. Örneğin  sayı adında  bir değişken oluşturup, While ile döngüye sokalım ve koşulumuz yerine gelene kadar döngüde kalmasını sağlayalım.

while(koşul){….} şeklinde  bir kullanıma  sahiptir. Aşağıda bir örneği bulunmaktadır.

";
	$sayi++;
}
?>

 

Ekrana verilen çıktısı;

benim sayım5
benim sayım6
benim sayım7
benim sayım8
benim sayım9
benim sayım10


Do … while Döngüsü

Eğer kodu önce yaptırtacak sonra koşulu kontrol edeceksek bu komut bize yardımcı olur. Yukarıdaki aynı işlemi bu komutla yapalım:


 

ekrana verilen çıktısı

Benim sayım 2!
Benim sayım 3!
Benim sayım 4!
Benim sayım 5!
Benim sayım 6!

Bir önceki yazımız olan Php ile iletişim formu yapımı (Tek sayfada ve ayrı sayfada form kontrolü) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


3 Comments

  1. Merhaba Bulut Bey daha önceden de bi sitem için sizden yardım almıştım şimdide bir site kuruyorum ve sitemde il ve ilçe seçeneği olup burdan il ve ilçe seçildiğinde orda bulunan firmaların listelenmesini istiyorum bunun kurulması için phpmyadmine il ve ilçe veritabanı eklenip daha sonra yazılım kısmına ilaveler yapılması gerekiyormuş konu ile ilgili yardımcı olabilir misiniz?Şimdiden teşekkürler cpanel bilgilerimi mailinize gönderebilirim yapabilirseniz

  2. Merhabalar, Seda hanım. Hatırladım sizi, nasıl sınız? 🙂 Öncelikle işlerimin yoğunluğundan herhangi bir müdahale edemeyeceğimi belirtmek isterim. Burada ki yorumlara bile zor bakar oldum. öncelikle sistemin çalışması hakkında ufak tefek sorular sorduktan sonra, nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlatabilirim. Seçim yapıldığında sayfa yenilenecek mi, yoksa sayfa yenilenmeden mi veriler yüklenecek? sistem wp mi, yoksa özel bir yazılım mı kullanılıyor?

    1. Teşekkürler wp kullanıyorum il ilçe seçildiğinde burada bulunan firmalar listenecek index.php dosyasına kodlar yerleştirilecek sanırım birde phpmyadmine il ve ilçelerin tablosu eklenecek.İndex.php ye bulduğum kodları yerleştirdim fakat il ve ilçe yazısı farklı çıktı.Phpmyadminede exelden tablo yükledim fakat bu exel tablolarını sistem görmedi yani boş çıktı seçenek kısmı neden acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir