Pasif agresif kişilik bozukluğu nedir? | Web bulutu

Pasif agresif kişilik bozukluğu nedir?

pasif-agresif-kisilik-bozuklugu

Pasivite ve aktivite yan yana gelinde biraz kafa karıştırıyor. İkisi bir araya gelince ilginç oluyor bunlar öfkeli saldırgan görünmezler yardımsever ve yumuşak görülürler ama temelde içlerinde saldırganlık dürtüsü vardır.

Öfke duygusu sağlıklı kullanırsak normaldir. Öfke oldukça uygun bir duygudur eğer uygun ifade edilebiliyorsa iyidir. Aksi takdirde öfkenin ifadesinde sorunlar varsa öfke sorunları ortaya çıkıyor. Çok yoğun öfke var ve insan kendisini öfkelenmiş hissedilmiyor. pasif agresif kişilik bozukluğu olan kişiler biraz mızmızlar bunu açıkça ve net bir şekilde ortaya koymak yerine bu konuda ben böyle demek istemedim demek yerine bunu sürekli olarak yanlış anlaşıldıklarını söylerler ve bunu net bir şekilde ifade etmeyip bunu ifade etmeyip dolaylı olarak davranırlar.

Temel çatışmalarının altında bir yandan karşıdaki insana karşı çıkamıyor çünkü karşıdaki tarafından beğenilmek istiyor. Taktir edilemeyeceğinden korkuyor, tam olarak uyum gösterirse bu seferde kendi kişiliğinden ödün vereceğini düşünüyor pasif agresif kişilik bozukluğu bu şekilde işi yokuşa sürer.

Uzun süren mutsuzluk ve karamsarlık depresyonu tetikliyor. İnsanlar bir birilerini iç yaşantılarını anlattıkları zaman bir birilerine daha çok ısınıyorlar. Dostluk kurmanın en önemli vasıtalarından birsi de içimiz dökmek, yalnızlar ise bu başlangıç adımını atamayan insanlardır. Sosyal fobi de buradan çıkıyor zaten. Kişilik bozukluklarının çoğu kişinin kendi kendisi ile yalnız kalınca ortaya çıkmaktadır.

Bu insanlar toplum içerisinde çıkmaktan endişe yaşayabilirler, bizim kamusallık vasıtamız değiştir bizim toplumla birleşmemiz değiştir mahalleler kalmadı bunlar kalmadığı için insanlar irtibatı gözünün içerisine bakarak değilde artık yazışarak anlaşıyorlar.

Abd’de son 25 yıl içerisinde daha önce 3 kişi olan yakın dost sayısının 3’ten 2’ye indiği araştırmalarla sabit olmuş. İnsanlar mutluluklarının ve dertlerini paylaştığı kişi sayısını azalttılar. Şimdi çok çekincelerimiz var. İnsanlara artık güvenmiyorum diyen insanlar vardır etrafta, genel olarak insanların ilişkilerinde güven sorunu da var.
furkan dede

Bir önceki yazımız olan Yüce Rent A Car Minibüs Kiralama başlıklı makalemizde araç kiralama, Minibüs Kiralama ve Yüce Rent A Car hakkında bilgiler verilmektedir.


2 Comments

  1. Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu olan kişiler hayata karşı nefret dolu oluyorlar. Bu nefretlerini de doğrudan etraflarındaki insanlardan çıkarıyorlar. Neden böyle bir tepki duyduklarının ise onlarca farklı sebebi olabiliyor. Çocukluklarında uğradıkları bir istismar veya anne babalarının boşanma sürecini doğru ve doğal şekilde atlatamayan çocuklarda pasif agresif kişilik bozukluğu gelişebiliyor. Bu durumda kişi hayatı boyunca insanlara karşı tepkili oluyor ve kimseyi tam olarak sevmiyor. Hatta kendisine dahi tepkili olduğu biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir